Jaakko Heikkisen luova maalauskurssi
8.–10.7.2026Pidätämme oikeudet mahdollisiin muutoksiinKatselet käynnissä olevaa kurssia
Samankaltaisia kursseja tulossa:
- 13heinäkuu
Akvarellin peruskurssi
13.–15.7.2026Kuvataiteilija Irina Rebnitskayan akvarellikurssi koostuu käytännönläheisistä harjoituksista, luennoista, demonstraatioista sekä annettavista maalaustehtävistä.
Lue lisää - 16heinäkuu
Akvarellin syventävä kurssi
16.–18.7.2026Kurssilla kehität taiteellista ilmaisuasi. Kurssi koostuu harjoituksista, luennoista, demonstraatioista, sekä maalaustehtävistä. Sopii pidempään harrastaneille sekä niille, jotka haluavat kerrata.
Lue lisää - 3elokuu
Akvarelli ja muotokuva
3.–7.8.2026Kurssilla yhdistetään piirustusta ja akvarellimaalausta sekä harjoitellaan anatomiaa. Kurssi sopii akvarellia jo pidempään tehneille, mutta myös niille, jotka haluavat tutustua uuteen tekniikkaan.
Lue lisää
Uutta virtaa maalaukseen!
Kolmipäiväisellä intensiivikurssilla avarretaan akvarellimaalausta avarammaksi kynin, liiduin ja ink-värein!
Kurssilla pääset irti omista vanhoista jumiutumista ja saat töihisi uutta rennompaa otetta. Jaakko Heikkisen maalauskurssi avaa luovuutta ja venyttää perinteisen akvarellin raja-aitoja modernimpaan ilmaisuun. Kurssi sopii kaiken tasoisille maalareille. Opettaja ohjaa jokaista yksilöllisesti lähtökohtana kurssilaisen oman ilmaisun kehittäminen.
Vanhojen kartanoiden kulttuurimaisemissa pidettävä kurssi johdattaa käytännönläheisesti maalaamisen ilmaisuvoimaan ja vesiväriliukoisten värien eri mahdollisuuksiin. Päivölän opistosta on lyhyt matka tehdä samalla omatoiminen vierailu esimerkiksi Visavuoren museoon, kuvanveistäjä Emil Wikströmin taiteilijakotiin tai Voipaalan taidekeskukseen.
Opettaja
Opettaja Jaakko Heikkinen, kuvataiteilija (YAMK) on Suomen Akvarellitaiteen yhdistyksen palkitsema taidemaalari. Viimeisten 15 vuoden aikana Heikkinen on tullut tunnetuksi akvarelli-, tussi- ja sekatekniikkamaalauksillaan. Heikkinen tuo akvarelleillaan ihmisen inhimilliset puolet esille runollisen väkevästi. Heikkisen teoksia on ollut esillä Suomessa tärkeimmissä gallerioissa ja hän on saanut myös kansainvälistä tunnustusta. Tutustu Heikkisen teoksiin täältä.
Hinta
Lyhytkurssin hinta on 255 €. Hinta sisältää opetuksen lisäksi majoittumisen kahden hengen huoneessa sekä ateriat kurssipäivinä (aamiainen, lounas, iltapäiväkahvi, päivällinen ja sieltä mukaan otettava iltapala). Yhden hengen huone lisämaksusta 20 €/yö (1hh rajoitettu määrä).
HUOM! Suomen akvarellitaiteen yhdistyksen jäsenille 10% alennus, muista ilmoittaa "Muuta huomioitavaa" -kohdassa jäsenyydestä!
Ohjelma
Halutessasi voit tulla aamulla huonetta vastaanottaessasi jo aamiaiselle. Kurssin opetus aloitetaan klo 10.
keskiviikko
8.30–9 aamiainen
10–11.30 tutustuminen ja työvälineiden katsaus
11.30 lounas
12.30–14.15 demonstraatio ja työskentelyä
14.15 kahvi
14.45–17.00 työskentelyä
17.00 päivällinen ja iltatehtävän anto
18.00 lähtien itsenäistä työskentelyä tehtävän parissa
torstai
8.30 aamiainen
9.15–11.30 edellisen illan teosten katselmus, jonka jälkeen työskentelyä uuden tehtävän parissa
11.30 lounas
12.30–14.15 demonstraatio ja työskentelyä
14.15 kahvi
14.45–16.30 työskentelyä
17.00 Iltatehtävän anto ja päivällinen
18.00 lähtien itsenäistä työskentelyä tehtävän parissa
perjantai
8.30 aamiainen
9.15–11.30 teoskatselmus illan tehtävästä ja työskentely jatkuu
11.30 lounas
12.30–13.30 teoskatselmus kurssin aikana tehdyistä teoksista
14.15 kahvi ja kurssin päättäminen
Tarvikelista
Ota mukaan itsellesi mieluisia välineitä.
Varustaudu omin paperein (300g akvarellilehtiö hyvä), vesivärisiveltimin (iso ja pieni koko, pehmeä karva), muovisin suljettavin vesikipoin, akvarellivärein, rätein ja sienin. Suihkepullo on myös loistava apuväline. Ota myös luonnoslehtiö ja piirustusvälineet (lyijykyniä 3B-6B, pyyhekumi, terotin) mukaan.
Taustaksi kannattaa ottaa paksu pahvi tai levy oman kokoisiin irtopapereihin sekä maalarinteippiä. Jos sinulla on akvarellikyniä, ota ne myös mukaan. Muista myös esiliina tai muu maalausvaate!
Lisäksi voit ottaa mukaan vanhoja teoksiasi, joista haluat palautetta, mutta myös teoksia, joiden koet epäonnistuneen, koska voit käyttää niitä pohjana uuteen teokseen tai jatkaa niitä eri tekniikoin; kynin, liiduin, tussilla tai akryylivärein. Teemme samalla taiteellisen ekoteon kierrättämällä vanhaa!
Erikoistarvikkeita saa opettajalta kokeiltavaksi.
Lisätietoja
Lisätietoa kurssin sisällöstä ja käytännön asioista, kuten majoituksista ja ruokailuista, voit tiedustella Päivölän opiston toimistolta: toimisto@paivola.fi tai puh. 03 233 2200.
Ilmoittautuminen
Ilmoittautuminen on suljettu.
